Przejdź do głównej zawartości

Jaka jestem, taka jestem

Jeszcze do niedawna myślałam, że nie mam talentu i nie potrafię pisać. I dosłownie przed chwilą zmieniłem zdanie... Uważam, że nie mogę nie mieć talentu, bowiem pisanie przychodzi mi z cholerną łatwością. A powiedziałabym, że nawet diabelnie łatwo. Skoro coś okazuje się taką prostotą, to nie może być chyba niczym szczególnym, prawda? Okazało się jednak, że nieprawda, bo pisaniem potrafię wywoływać nie tylko uśmiech czy oburzenie, ale refleksje i łzy... Nie jestem w stanie określić, ile czasu tracę na opracowanie strategii obsunięcia prawej czy też lewej nogi moim felietonowym bohaterom, co w konsekwencji powinno powodować ich upadki, ale najważniejsze, że zawsze dążę do celu bez względu na to, czy ze skutkiem czy bez... A więc, tylko takie są te moje problemy z pisaniem...

Wbrew temu, co sądzą niektórzy moi znajomi - felieton nie jest polityczną deklaracją, komentarzem, wymianą uprzejmości etc. Jest on kołem ratunkowym chroniącym Czytelnika przed osunięciem się w otchłań absurdu i bezmyślnym oddawaniem czci wszelkiej maści autorytetom. I moim zdaniem, felieton jest między innymi po to, by czasami zaatakować autorytety. Nawet te na stanowiskach, te z tytułami i orderami na piersiach, jeśli tylko robią źle i plotą głupstwa.

Wiem, że felietony mają wielu wrogów, także z tego powodu, że bywają dowcipne, bądź uszczypliwe. A dowcip w oczach ponuraków, to grzech śmiertelny. Zdaję sobie sprawę, że dowcip jest pewnego rodzaju bronią, ale czy wolno kogoś karać za legalne posiadanie jej? Jeśli czytający odnosi wrażenie, że jestem jakimś diabłem, który z widłami czyha na biednych ludzi, żeby ich wepchnąć do piekła - to albo czyta niezbyt uważnie, albo ma rację. I nie mam tu zbyt wiele na swoją obronę, bo rzeczywiście nie lubię ludzi aroganckich, którzy uważają, że wszyscy muszą im schodzić z drogi. Ale generalnie lubię ludzi.
I sądzę, że nie różnię się w tych upodobaniach od zdecydowanej większości. Wiem, że to o czym piszę nie zawsze się wszystkim podoba, ale felieton, to nie „panna do wzięcia” i nie musi się podobać. No i żyjemy „podobno” w wolnym kraju, i na szczęście zawsze można przerwać moją lekturę, żeby poczytać inną. Tę, w której nie ma kontrowersyjnych tekstów... To, że czasem zwracam szczególną uwagę na pewne dziwne dla mnie zjawiska, nie znaczy wcale, że sama jestem ideałem...

Dzisiejsze czasy nie sprzyjają zbytniej euforii i jeśli można coś ulepszyć, a nie tylko psuć, uważam, że należy podejmować takie próby. Ale, jeśli ktoś chce odczytywać z moich tekstów wyłącznie słowa krytyki pod swoim adresem, pewnie odczyta je nawet z prognozy pogody. A więc wszystkich, którym nie odpowiada mój „diabelski wizerunek”, ani moje „diabelskie” felietony - odsyłam do milszych i łatwiejszych lektur... Ja jednak zdecydowanie wolę diabelską felietonistykę, od śpiewania w chórze ,,aniołków” z rozczapirzonymi skrzydełkami. No cóż, taka jestem, jaka jestem...

Komentarze

 1. Mnie się podoba:) Spokojnie możesz pisać prace magisterskie i dorabiać na lewo:) A wiesz wciągają twoje teksty:) .....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Martusiu;) No tutaj, to się Ciebie nie spodziewałam... Dziękuję za komentarz. Uśmiałam się do łez z tym dorabianiem na lewo, ale powiem Ci, że wygrałabyś, gdybym ogłosiła konkurs z pytaniem cyt.,, Czy Twoim zdaniem, mogłabym komuś napisać pracę magisterską, nie będąc w temacie?". A dalej domyśl się... Pozdrawiam Cię Martusiu bardzo gorąco;)

   Usuń
 2. ok mogą przerwać, jaeżeli im sie nie podoba, ale co z tymi którym Twój sposób pisania odpowiada i ich zdaniem ciut za szybko kończysz?
  Właśnie sie wygodnie rozsiadłam i ..już skończyłam czytać.
  Nie ładnie, stanowczo za krotko diabełku:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj Renatko;) Za krótko powiadasz... A ja właśnie skróciłam pisaninę, żeby nikogo nie zanudzić. Poza tym, jak połączyłam się z Google+, nie mam funkcji zwijania tekstu... A szkoda. Obiecuję Ci, że następnym razem, jak rozsiądziesz się wygodnie - to obudzisz się nad ranem;);));) Pozdrawiam Cię serdecznie, dziękuję za to, że czytasz moje ,,gorzkie żale" i przesyłam buziaki;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie się podoba i zawsze z przyjemnością czytam. Pozdrawiam Gosiu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję Jolu;) Skoro grono Czytelników powiększa się, będę częściej zamieszczała felietony. Pozdrawiam Cię cieplutko;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nie spuszczę z tonu

Niektórzy twierdzą, że kampanią wyborczą do władz samorządowych emocjonują się zawsze i wyłącznie sami kandydaci. Jasne! Bo jak zaobserwowałam - potencjalnym wyborcom towarzyszy coraz częściej wściekła irytacja, a nazwiska ludzi sięgających po władzę, mnie przynajmniej nie kojarzą się pozytywnie... Albo nie kojarzą mi się wcale.

Tumany tumanią tumanów

Myślę, że warto mieć świadomość tego, co tak naprawdę jest nam w życiu potrzebne, a co zbędne... Co nas cieszy, a co denerwuje i upokarza... I myślę, że warto dzielić się z innymi tym, co myślimy i czujemy... Nie oznacza to jednak, że każda moja publikacja na tym blogu - jest moim fochem. Należy traktować je z lekkim przymrużeniem oka...


Z każdym dniem coraz bardziej jestem przekonana, że zmianę prowadzonej do tej pory polityki w Polsce wymusi jakiś bunt. Powodów przecież jest mnóstwo np.:masowe zwolnienia z pracy i narastające bezrobocie, czy też niezadowolenie ubożejących z dnia na dzień emerytów i rencistów (a będzie jeszcze gorzej, gdy emeryci i renciści staną się „utrzymankami” tych wszystkich zatrudnianych dziś na najniższą stawkę).

Nie bedę domowa kurą

Złapałam się na tym, że dosyć często swój punkt widzenia kieruję na mężczyzn. I doszłam do wniosku, że nie tylko oni są wadliwie skonstruowani przez matkę naturę. Kobiety także. I zastanawiam się niejednokrotnie, kiedy wreszcie „baby” przestaną dyskryminować siebie nawzajem? Kiedy też wreszcie przestaną robić z siebie ,,słodkie idiotki”, ,,ciepłe kluchy’’ bądź ,,domowe kury”? A na dodatek ślepe jak cholera, odmieniające wciąż przez przypadki swoich życiowych partnerów.